O jaké čakře se budeme bavit: Základní čakra, čakra kořene

Hlavní myšlenka

Základní čakra nás spojuje s fyzickým světem. Dává nám životní sílu prosadit se, vytrvat a přežít. A hlavně žít. Převádí kosmické energie na tělesno – pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie země do celého našeho systému. Působí na budování existence, materiální zabezpečení a uchování si vlastního druhu rodiny. První čakra je životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry. Jde o spojení se Zemí a přírodou. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama, na které si můžeme stavět náš život, přináší nám prvotní důvěru, odolnost, důraz. První čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou, abychom si udrželi svou vnitřní rovnováhu. Pokud je čakra otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké spojení se Zemí, přírodou a jejími tvory, vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Naopak při zablokování nebo uzavření čakry je tělesná konstrukce slabá a máme velmi málo duševní síly a sebedůvěry.

Název čakry: Muladhara /ze Sanskritu: mula a adhara/ – kořen a opora

Barva: Červená

Element: Země

Smyslová funkce: Čich

Kde se nachází: Najdete ji na spodním konci páteře, umístěná mezi konečníkem a pohlavními orgány, je spojena s kostrčí a otvírá se směrem dolů k zemi.

Kam se otáčí: u ženy se otáčí doleva, u muže doprava, točí se ze všech hlavních čaker nejpomaleji, její pomalé vibrace vytvářejí nádhernou rubínovou červeň.

Části těla, které sem patří: vše pevné – tzn. kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník, nohy, chodidla.

Žlázy: Nadledvinky – prostřednictvím nadledvinek působí tato čakra na tvorbu tělu vlastnímu hormonu kortizonu a také produkci adrenalinu a noradrenalinu. Ovlivňuje odolnost proti stresu, přecitlivělosti či alergii.

Hormony: Produkují adrenalin a noradrenalin, které mají za úkol přizpůsobovat krevní oběh aktuální potřebě. Tak je tělo připravené k akci a může okamžitě reagovat požadovaným způsobem. Také mají vliv na vyrovnávání teploty v těle.

Vhodná aromaterapie: Hřebíček – olej hřebíčku pomáhá při uvolňování nahromaděné energie v základní čakře. Podporuje schopnost uvolňovat všechny stavy úzkosti vzniklé z ochrany a bezpečnosti. Pomáhá se tak otevřít čerstvým energiím.
Cedr – tato vůně spojuje se silami země a podstatou přírody, dodává klid a bezpečí.

Vhodné kameny: achát, krvavý jaspis, hematit, kalcit, záhněda, býčí oko, tygří oko, rubín, granát český, granát čínský, červený korál

Jak spíte při aktivaci této čakry: na břiše, 10–12 hodin

Vyživuje: tlusté střevo a pohybový aparát

Léčivé účinky zvuků: Je vhodná monotónní hudba se silným zdůrazňovaným rytmem.

Léčivé účinky barev: Aktivujte se jasně svítící červenou barvou.

Symbol: lotos se 4 okvětními lístky – vam, am, sham, sam

Tón: C – hláska U

Mantra: LAM

Příslušná božstva: Bráhma, Dakini

Symbolická zvířata: Slon, býk, vůl

Planeta: Merkur

Jak vám pomůže příroda?

Aktivujeme ji pohledem na ranní červánky a podvečerní soumrak, pohledem do ohně či červené půdy. Chůze na boso venku na trávě, písku, hlíně zkrátka spojení se zemí (vědomá, to znamená opravdu se soustředit na každý krok – je to těžké, ale pomůže Vám to). Práce na zahradě a práce s hlínou. Zasaďte si třeba květinu. Kontakt se zemí. Stačí piknik v přírodě, procházka lesem a trávit čas se sebou. Skvělé jsou také masáže chodidel.

Jak poznáte harmonickou funkci

Pokud je první čakra otevřená a funguje harmonicky, prožíváte hluboké osobní spojení se Zemí, přírodou a jejími tvory, spokojenost, vitalitu, stabilní a vnitřní sílu, materiální jistotu. Cítíte se být zařazeni do přirozeného běhu života a cítíte se být její součástí, jste šťastni. Máme schopnost se prosadit, jsme odolní, vytrvalí. Zažíváte zemi, kde můžete dostat všeho, co je zapotřebí – jídlo, bezpečí, ochrana. Tím se otevíráte zemi a vše co se vám dostává, přijímáte s vděčností a pokorou.

Jak poznáte disharmonickou funkci 

Při jednostranné dominanci nebo chybné funkci této čakry směřuje vaše myšlení jen kolem materiálního vlastnictví, které vám dodává jistoty, stejně jako kolem smyslových požitků: jídla, alkoholu, sexu. To, co se vám líbí, chcete vlastnit, aniž byste přemýšleli o následcích vlastnictví. Zároveň vám může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Máte tendenci se pojistit a mít zadní vrátka. Neschopnost něčeho se vzdát je někdy vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáte podrážděně a hněvivě, zuřivě až agresivně. Nesmírně prosazujete vlastní přání. Jste egoističtí, sobečtí, leniví a máte existenční obavy.

Jak poznáte nedostatečnou funkci 

Máte málo tělesné a duševní síly na překonávání problémů. Mnoho věcí vám způsobuje hodně starostí, ztrácíte půdu pod nohama, chybí vám síla se prosadit, můžete pociťovat velký strach, nedostatek energie, nejistota hlavně o přežití a hmotné zabezpečení. Toužíte po životě, který by byl snazší, příjemnější a méně náročný. Proto vám život připadá jako břímě ne jako život. Máte nezdravé vztahy k Zemi a přírodě.

Jak promlouvá řeč těla

Základní čakra je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku, moč, měchýře, a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama. Obtočené nohy kolem sebe značí hlubokou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Tito lidé mají často obranné postavení, odmítají nové myšlenky, které by jim mohly otřást jejich nestabilním životem. Nevyrovnanost také můžete vidět u lidí, kteří nejsou schopni klidně stát nebo posedět. Je to výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi Také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován v bezpečí, silné nohy /hlavně u žen/ slouží jako zátěž někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.

Nemoci spojené se základní čakrou

Zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, střevní onemocnění – průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, zánět močového měchýře, osteoartróza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel, obezita, strachy – obavy – pocit bezmoci, nejistoty, pochybnosti sami o sobě, ztráta koncentrace, hněv, deprese.

 

 Zdroj a inspirace: Na křídlech andělů