O jaké čakře se budeme bavit: Čakra solar-plexu, čakra pupku

Hlavní myšlenka

Třetí čakra je sídlem emocí – síly, moci, sebekázně, hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví, nezdravých tužeb. Čakra přestavuje naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která kromě toho vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému a udržuje ho. Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu ke třetím lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud, jsou řízeny sympatie a antipatie, schopnost trvalých vazeb a mezilidské vztahy. Čakrou vnímáme přímé vibrace ostatních lidí, když cítíme hrozící nebezpečí- čakra se stáhne, což je obranný mechanismus. Nenastává to, ale v případě, máme-li hodně světla v sobě, které vytváří kolem nás ochranný obal.

Název čakry: Manipura – zářivý klenot

Barva: Žlutá, zlatožlutá

Element:  Oheň

Smyslová funkce: Zrak

Kde se nachází: Přibližně dva prsty nad pupkem, v břišní dutině, mezi prvním bederním obratlem a dvanáctým bederním obratlem,  otevírá se směrem dopředu.

Kam se otáčí:  U ženy otáčí doleva a u muže doprava

Části těla, které sem patří: Spodní část zad, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, tenké střevo, dutina břišní, žlučník, vegetativní nervový systém

Žlázy: Slinivka břišní, játra Slinivka produkuje četné trávící enzymy, vylučuje inzulín a ovlivňuje regulaci metabolismu cukrů.

Hormony: Insulin, žluč.

Vhodná aromaterapie: Levandule – levandulový olej uklidňuje a uvolňuje hyperaktivitu třetí čakry, rozmarýn – rozmarýnový olej je obzvlášť vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry, oživuje a povzbuzuje, pomáhá překonávat lenost a podporuje připravenost k jednání.

bergamot – vibrace tohoto oleje, připravovaného z plodů stromu bergamont, v sobě mají mnoho světla. Jeho vůně posiluje životní energie. Dodává sebedůvěru a sebejistotu.

Vhodné kameny:  Tygří oko, jantar, topas, citrín, růženín, avanturín, malachit, záhněda, sluneční kámen, žlutý jadeit, fluorit, zlato

Jak spíte při aktivaci této čakry: na zádech, 7 – 8 hodin

Vyživuje: játra, slezinu, zažívací orgány

Léčivé účinky zvuků: Třetí čakra se aktivuje ohnivými rytmy. K její harmonizaci může být použita orchestrální hudba. Při hyperaktivitě je vhodná každá uvolňující hudba.

Léčivé účinky barev: Třetí čakru posiluje a aktivuje žlutá sluneční barva. Oživuje nervovou činnost a myšlení, podporuje kontakt a výměnu s ostatními lidmi. Zabraňuje pocitu únavy, dodává veselost, volnost, uklidňuje duševní problémy a onemocnění.

Symbol: lotos s deseti okvětními lístky da, dha, na, ta, tha, da, dhá, na, pa, pha

Tón: E – hláska: otevřené O

Mantra: RAM

Příslušná božstva: Lakiní, Agni, Rudra

Symbolická zvířata: Skopec

Planeta: Mars

Jak vám pomůže příroda?

Zlaté světlo Slunce, koresponduje se světlem, teplem, silou čakry solar-plexu. Pozorování ozářeného pole zralého obilí nebo řepky vám dá zážitek hojnosti a odezvy na teplo a sílu Slunce. Aktivujeme ji pohledem do slunce, rozkvetlá řepková pole či jarní pohled na rozkvetlou louku pampelišek, otevřeného ohně.

Jak poznáte harmonickou funkci

Třetí čakra, když je otevřená a funguje harmonicky, máte v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jste spokojeni s postavením v životě, cítíme soucit s druhými. Můžete být sami se sebou vyrovnaní a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máte v sobě jas, který obklopuje i vaše tělo, chrání vás před negativními vibracemi a vyzařuje do vašeho okolí. Máte-li navíc otevřenu šestou a sedmou čakru, poznáváte, že vše viditelné je složeno z různých vibrací světla. Plní se vám přání, protože jste úzce spojeni se silou světla. To, co si přejete, přitahujete jako magnet. Jste plně empatičtí, senzibilní.

Jak poznáte disharmonickou funkci

Při jednostranném vlivu, nebo chybné funkci třetí čakry. Všechno má být podle vašeho názoru, chcete ovládat svůj svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažili mnoho uznání a potvrzení sebe sama, proto jsi si nemohli vyvinout skutečnou sebeúctu, která se vám nedostávala a kterou teď hledáte ve vnějším světě. Chybí vám vnitřní uvolněnost, připadá vám těžké vypřáhnout a uvolnit se, jste citově chladní, lítostiví, sentimentální, žárlivost, bezohlednost, spontánnost. Také lehce vybuchnete, ve své podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, které jste během času spolykal bez dalšího zpracování.

Jak poznáte nedostatečnou funkci

S nedostatečnou funkcí třetí čakry se cítíte často bez odvahy a poražený. Všude vidíte překážky, které se vám stavějí do cesty. Rozvoj osobnosti byl již pravděpodobně v dětstvím poškozen nebo narušen. V obtížných situacích máte houpavý strach v žaludku nebo jste nervózní, máte těkavé jednání. Neobvyklé zážitky vám přinášejí strach a neklid.

Jak promlouvá řeč těla

Solar plexus je čakra, která nejčastěji potřebuje ochranu, protože touto čakrou člověk vnímá změny vibrace v atmosféře, zvlášť pokud se týkají emocí. Ruce překřížené na žaludku mohou znamenat rozvážnost, ale i  že je vám někdo nesympatický. V tomto případě ukazuje na potřebu ochránit se před člověkem.

Nemoci spojené se Solar plexem

Cukrovka, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žaludku, trávicí problémy, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, jícnový reflex, slezina, celiakie – tenké střevo. Nadváha, bolesti v zádech v bederní oblasti páteře, nervová onemocnění, artritida. Chybí sebevědomí, odvaha, všude vnímáte překážky, předrážděnost.

 

zdroj: nakridlechandelu.cz a všeobecně dostupné informace z webu