A je tu další pokračování cvičení pro jednotlivé čakry. Dnes se budeme zabývat druhou čakrou.  Přečíst si o první čakře a pozic vhodných právě pro tuto čakru najdete tady. Více pozic probereme na kurzu věnovanému čakrám registrovat se můžete zde.

Druhá čakra je centrum původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Je to sídlo tvořivé rodící se síly.
Barva: oranžová
Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí
Tvrzení k duchovnímu růstu: Uznávám své potřeby a potřeby druhých v každém vztahu a jsem ochotný podle toho jednat.
Části těla: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté jako krev, míza, trávící šťávy, sperma.
Psychická funkce čakry: Láska k opačnému pohlaví, smyslové rozkoše, sexualita. Zásoby pohlavní energie, pohlavní přitažlivost
Vyživuje střevní trakt, ledviny a močově-pohlavní systém. Pocit radosti a štěstí.

Jógová pozice vhodná pro 2. čakru. Buddha konstanta – Pozice motýla – Butterfly pose

Správné provedení:

Začněte v dandásaně (pozice hole). Pokrčte kolena a přitáhněte chodidla co nejblíže k tříslům tak, aby vám to bylo pohodlné. Chodidla spojte. Okolo palců obou nohou obtočte palce a ukazováky rukou. Propněte přední stranu trupu, zvedněte hrudní kost, vytáhněte se za korunou hlavy a přitom tlačte kostrč dolů. Ramena a lopatky tlačte dolu a od sebe. Páteř držte rovnou a korunu zvednutou. Koleny kmitejte nahoru dolu jako kdyby jste chtěli vzlétnout ze země.

Tímto cvikem otevíráte kyčle, masírujete břišní orgány a napomáháte trávení. Pomáhá k v harmonizaci druhé čakry. Pozor při těhotenství v 2. a 3. trimestru neprovádějte tento cvik a nebo s velkou opatrností. Při poraněních kolene a kyčle si dejte téže pozor.

Jógová pozice vhodná pro 2. čakru – Utkata konasana – Pozice bohyně – Goddess pose

Správné provedení:

Roztáhneme ve stoje nohy na co největší šířku podložky, dáme ruce v bok a pomalu pokrčujeme nohy v kolenou a hýžděmi se přibližujeme směrem k zemi. Ruce můžete mít buď spojené před srdcem nebo na kolenou. Pro těžší variantu zvedněte chodila na špičky. Čím níže klesáte, tím je pozice obtížnější. Nezapomeňte na rovná záda, lehce podsazenou pánev, lopatky u sebe a směřují dolu. Pupík tlačte směrem k páteři dovnitř. 

Tlačte chodidla dolů a ven abyste ukotvili nohy. Paty držte na zemi, bude to snazší, čím širší máte roznožení. Dejte si pozor na kolena. Musí se pohybovat stejným směrem jako chodidla. Zastavte, jakmile se kolena dostanou za kotníky. Páteř držte svisle a vytahujte se za korunou hlavy, energii vědomě směřujte do středu těla. Koutky úst přitáhněte jemně k uším a představte si sílu a laskavost bohyně, která vás prostupuje.

Posilujete nohy a otevíráte pánevní dno. Přinášíte sami sobě více energie, moci a sebedůvěry. Neprovádějte při poranění kolene.

Jógová pozice vhodná pro 2. čakru – Adho muka svanasana – Pes hlavou dolu – Downward dog

Správné provedení:

Z pozice kočky zvedněte kolena vzhůru a rukama se odtlačte od podložky. Dlaně držte pevně na podložce s prsty do široka roztažené. Prsty nohou a chodidla tlačte do podložky, tím aktivujete nohy. Pokud jste zkrácení, lehce pokrčte nohy v kolenou. Kostrč jako kdyby jste chtěli tlačit k nebi, důležitá jsou rovná záda, lopatky u sebe a pupík tlačíme směrem k páteři. Paty mohou být trochu zvednuté od podložky. Váha na rukách je u kloubů (viz Hasta bandha = zámek rukou) nikoli na zápěstí. Ramena tlačte od uší. Zkuste si několikrát pokrčit kolena a vrátit je zpět. Říká se tomu “projít se pejskem.” Boky a zápěstí jsou v jedné linii. Jinak jste ve flexi a tím škodíte ramenům.

Pomocná varianta pro trénink této pozice je s patami opřenými o zeď. Nemusíte myslet na ujíždějící nohy, ale můžete se soustředit na rovná záda. Jde o odpočinkovou pozici, je dobré ji několikrát správně prodýchat.

Tato pozice uzemňuje tělo, posiluje střed těla, zvyšuje vytrvalost, otevírá paže a ramena, protahuje zadní stranu stehen, povoluje kyčle. Zlepšuje zažívání a dává tělu energii.

Neprovádějte při přenášení v těhotenství. Při vysokém krevním tlaku a při bolestech hlavy.

Tak co jak jste zvládli harmonizovat druhou čakru? Dejte mi vědět!