Jestli si vzpomínáte bavili jsme se o jógových pozicích vhodných pro 1. čakru, 2. čakru a 3. čakru. Dnes nás čeká následující srdeční čakra a to 4. Šperky pro harmonizaci všech čaker najdete tady. I ty vám pomůžou s harmonizací. Nebo se jednoduše zaregistrujte na čakrový kurz zde.

Čakra srdce vytváří střed celého systému čaker. V ní se spojují tři spodní spirituální (nebo fyzická) centra se třemi horními materiálními (nebo duchovními). Nachází se zde schopnost vciťovat se, soucítit, naladit se na druhé, prožívat je a také láska.
Barva: zelená, také růžová a zlatá
Základní princip: odevzdanost
Tvrzení k duchovnímu růstu: Miluji sebe a ostatní nepodmíněně, dávám i přijímám.
Části těla: srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, ňadra, ramena, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůže.
Psychická funkce čakry: Láska k lidem a všemu živému, otevřenost, citlivost. Vůle přetvořit vnější svět a podřídit ho vlastním rozhodnutím (činnost).
Vyživuje srdeční a cévní systém, hrudní koš, páteř a ruce.

Pozice vhodná pro 4. čakru. Ustrsana – velbloud – Camel pose

Správné provedení

Pro začátečníky doporučuji provádět u stěny a s bločky jako opěry pro ruce. Klekněte si na kolena. Cca na šířku boků. Zpevněte lýtka a stehna. Lehce se zakloňte. Paty a špičky rovnoběžné. Rukama si sáhněte na paty a pokud je vám to příjemné, zakloňte hlavu. Dýchejte zhluboka a nalezněte polohu odevzdání v této pozici. Měli byste cítit stehna a bříško. Nesmí vás bolet bedra, pokud ano zmenšete úhel záklonu. Před prohnutím zad zdvihněte žebra a hrudní kost. Čím delší bude páteř, tím snažší pro vás bude záklon. Z pozice vyjděte s nádechem a pánvi poskytněte oporu aktivací hýžďových svalů.

Pro začátečníky, kteří nedají ruce na paty nebo bločky je vhodná varianta s rukama na zádech. Když máte ruce na zádech, přitahujte lokty k sobě, dokud nadloktí nejsou navzájem rovnoběžně.

Varianta o stěnu: Pod kolena si složte deku. K lýtkům položte bločky. Kolena mějte cca 5 cm od stěny. Pánev přitiskněte na stěnu a ruce opřete vzhůru také o stěnu. Zaktivujte je tím, že postavíte ruce na prsty. Chvíli vydržte ať si tělo zvykne. Pak se zakloňte, pánev pořád na stěně a ruce položte na bločky. Pokud je vám příjemné, zakloňte hlavu.

Pozice otevírá srdce, ramena a hrudník. Protahuje celou přední polovinu těla. Posiluje nohy. Zvyšuje krevní oběh. Napomáhá pružnosti páteře. Snižuje pocity úzkosti.

Jógová pozice vhodná pro 4. čakru. Urdhva mukha savanasana – Pes hlavou vzhůru – Upward dog

Správné provedení:

Lehněte si na břicho. Ruce položte dlaněmi ke spodním žebrům. Levou nohu zvedněte do dálky a kůstkami přitiskněte k podložce. To samé s pravou nohou. Nohy zaktivizujete tím, že tisknete nárty nohou do podložky. V dlaních vytvořte zámek tzv. Hasta bandhu (zámek zápěstí – ruce přicucněte do podložky a roztáhněte prsty široce od sebe), tím získáte stabilitu. Pomalu se zvedněte na rukou. Na zemi leží pouze ruce a špičky u nohou. Neprohýbejte se v bedrech. Dívejte se dopředu před sebe. Tlačte lopatky k sobě a dolu. Nevystrkujte spodní žebra. Neprolamujte kolena ani ruce. Pupík tiskněte k zadní straně páteře. Ramena tlačte dolů.

Tato pozice otevírá srdce. Pročišťuje mysl. Zvyšuje pružnost páteře. Stimuluje oběhovou a lymfatickou soustavu. Neprovádějte v těhotenství a při poranění páteře.

Jógová pozice vhodná pro 4. čakru. Setu bandha sarvangasana – Most – Bridge pose (jinak se pozice nazývá také pozice luku – Úrdhvadhanurásana nebo pozice kola)

Správné provedení

Pro začátečníky doporučuji variantu s bločky a páskem na rukách. Lehněte si na záda. Srovnejte pánev vodorovně (do neutrální polohy = stydká kost ve stejné výšce jako pánevní trny). Nohy srovnejte s okraji podložky cca na šíři boků. Ruce položte dlaněmi na podložku. Opatrně se zvedněte.

Varianta s pomůckami. Pásek si nasaďte na předloktí na šíři ramen. Bločky opřete o stěnu a mezi ně vložte hlavu. Opět vyrovnejte nohy s podložkou. Ruce položte na bločky. Nejprve zvedněte pánev do Můstku (poloviční most), a pak zvedněte zbytek těla ruce budete mít opřené o stěnu, postupně je oddalujte od stěny. Stále platí aktivní nohy přisáté do podložky (Pada bandha) a neprohýbat se v bedrech. Nevystrkujte spodní žebra. Pozor si dejte na prohnutí beder, pokud ucítíte bolest snižte se nebo oddalte nohy.

Touto pozicí protahujete celé tělo, především paže a nohy. Rozvíjíte pružnost páteře. Zvyšujete kapacitu dechu a plic. Napomáháte oběhu. Zlepšujete trávení. Otevíráte srdce. Ulevujete od stresu.

Nezapomeňte se pořádně rozcvičit. Nedoporučuji pro úplné začátečníky. Neprovádějte při poranění zad nebo ramene. Při syndromu karpálních tunelů. Při bolestech hlavy a v těhotenství.