Pročištění dutin je jednou z velmi starých metod očištění ducha a těla. Spadá do jógy a jejího smýšlení. Je jednou z šesti očistných technik, které se nazývají “šat karma” (šat = šest, karma = povinnost/činnost). Mají za úkol prolomit bloky a kaly, které se nacházejí v našem těle.

6 technik

  1. Néti – pročištění nosu
  2. Dhauti – pročištění jícnu a žaludku
  3. Naulí – vlnění břišními svaly
  4. Basti a šank prakšálana – očista střev
  5. Kapalabháti – pročištění čelních dutin
  6. Trátak – očista očí

Já sama praktikuji pročištění nosu a chtěla bych ho doporučit i vám. Pomáhá totiž proti bolestem hlavy, alergiím, zánětům dutin, krku a má pozitivní vliv na sluch, prokrvuje sliznici, zprůchodňuje nos, Eustachovu trubici, pročišťuje slzné kanálky a tím zvyšuje jas očí.

Ideální je dělat ji ráno. Protože vám opravdu pročistí dutiny a vytáhne nečistoty z dutin. Bude se vám lépe dýchat a celkově se budete i lépe cítit. Konvičku, kterou se proplach provádí seženete v lékárně. Potřebovat budete ideálně mořskou sůl. Převařenou vodu a teplou cca na 37 stupňů (teplotu můžete vyzkoušet na zápěstí). Na 1 litr vody se doporučuje 1 čajová lžička (10 g). U každé konvičky bývá přiložen dávkovač, takže necelý jeden na konvičku.

Pak přiložte konvičku k nosní dírce například k pravé a nakloňte hlavu levým uchem nad dřez nebo umyvadlo. Mějte otevřenou pusu ať se vám voda nedostane do krku. Po pár sekundách začne voda protékat dutinami a vytékat druhou (tedy levou v našem případě) nosní dírkou. To samé zopakujte na druhou stranu.

Dejte si pozor pokud silně krvácíte z nosu nebo máte zánět dutin, neprovádějte techniku a konzultujte s lékařem.

Budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti.